Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Κανένας Μαθητής Έξω από το Σχολείο

Κανένας Μαθητής Έξω από το Σχολείο

Η εκπαίδευση των ευπαθών κοινωνικά ομάδων και η πρόωρη εγκατάλειψη της εκπαίδευσης και κατάρτισης ήταν το θέμα του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας που υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2015-2016 από τους μαθητές της Α? τάξης. Αφορμή για το θέμα στάθηκε η ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας σχετικά με τον αριθμό των μαθητών που δεν εγκατέλειψαν το σχολείο.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσίασε τη Βουλή ο υπουργός Παιδείας, μόνο το τρέχον σχολικό έτος, 17.880 μαθητές σταμάτησαν τη φοίτησή τους εκ των οποίων 2.479 μαθητές εγκατέλειψαν τη φοίτηση στην Α? Γυμνασίου, 1.842 στη Β? Γυμνασίου, 4.305 στη Γ? Γυμνασίου, ενώ στα λύκεια της χώρας 2.861 μαθητές εγκατέλειψαν την Α? Λυκείου, 5.682 τη Β? Λυκείου και 711 μαθητές τη Γ? Λυκείου.

Η σχολική αποτυχία-επιτυχία μας αφορά όλους, είναι πρόβλημα κοινωνικό και όχι ατομικό ή οικογενειακό.

Η εκπαίδευση είναι το μοναδικό μέσο ενδυνάμωσης των ευάλωτων ομάδων και ως τέτοιες χαρακτηρίζονται οι Ρομά, οι μετανάστες και τα παιδιά τους, οι Άνθρωποι Με Ειδικές Ανάγκες, οι γυναίκες, οι μαθητές με χαμηλές επιδόσεις στο σχολείο και ο καθένας από μας που θα μπορούσε να έρθει σε μια δύσκολη θέση.

Οι μαθητές μαζί με τις συντονίστριες του προγράμματος κ. Μαργαρίτη Αργυρή και Κατσαβού Νικολέττα προσπάθησαν μέσα από την δημιουργία ενός video-spot να μιλήσουν στην «καρδιά» αυτών των ανθρώπων, στην γλώσσα τους, και να τους δώσουν μια ελπίδα μέσα από την Δια Βίου Μάθηση.

αρχείο λήψης

[κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε το βίντεο]